Quruluşlar ön beyindən əmələ gəlir. Ön beyni nə əmələ gətirir və hansı funksiyaları yerinə yetirir?

















Effektləri aktivləşdirin

17-dən 1-i

Effektləri söndürün

Oxşar baxın

Yerləşdirmə kodu

ilə təmasda

Sinif yoldaşları

Telegram

Rəylər

Rəyinizi əlavə edin


Təqdimat üçün abstrakt

"Ön beyin funksiyaları" mövzusunda biologiya təqdimatı müəllimə dərsi öyrətməkdə kömək edəcəkdir. Məqsəd bu dərs sol və sağ yarımkürələrin asimmetriyasının mənasını açan ön beynin funksiyalarının öyrənilməsidir. Təqdimat tematik şəkillərlə təsvir edilmişdir. Nəzəri məlumatlar yaxşı qurulmuşdur, bu da yeni materialın qavranılmasını asanlaşdıracaqdır.

  1. Ön beyin hissələri
  2. Konsolidasiya

    Format

    pptx (powerpoint)

    Slaydların sayı

    Tamaşaçılar

    Sözlər

    mücərrəd

    İndiki

    Məqsəd

    • Müəllim tərəfindən dərs keçirmək

Slayd 1

Beynin hansı hissələrini hələ öyrənməmişik?

1. Medulla oblongata hansı funksiyaları yerinə yetirir?

2. Körpüdən hansı sinir yolları keçir?

3. Ara beyin hansı funksiyaları yerinə yetirir?

4. Serebellumun rolu nədir?

Slayd 2

Ön beynin funksiyaları

Dərs planı:

  • Ön beyin hissələri
  • Diensefalon və onun hissələri
  • Beynin daha böyük yarımkürələri
  • Konsolidasiya
  • Slayd 4

    Diensefalonun topoqrafiyası

    • Diensefalon beynin ən çox təşkil edən hissəsidir üst hissəsi beyin sapı, onun üstündə beyin yarımkürələri yerləşir.
  • Slayd 5

    Diensefalonun hissələri

  • Slayd 6

    Talamus - vizual talamus

    Talamus (talamus, vizual talamus) - korteksə gedən demək olar ki, bütün siqnalların işlənməsi və inteqrasiyasının baş verdiyi bir quruluş. böyük beyin onurğa, ara beyin, beyincik, beynin bazal qanqliyalarından.

    • Hiss orqanlarından daxil olan bütün məlumatların toplanması və qiymətləndirilməsi.
    • Ən vacib məlumatların beyin qabığına təcrid edilməsi və ötürülməsi.
    • Emosional davranışın tənzimlənməsi
  • Slayd 7

    Hipotalamus - hipotalamus

    Hipotalamus (hipotalamus) və ya hipotalamus beynin talamusun altında yerləşən bir hissəsidir və ya "vizual talamus"dur, buna görə də adını almışdır.

    Daha yüksək subkortikal mərkəz vegetativ sinir sistemi və bütün həyati funksiyaları

    • Ardıcıllığın təmin edilməsi daxili mühitmetabolik proseslər bədən.
    • Motivasiya edilmiş davranış və müdafiə reaksiyalarının tənzimlənməsi (susuzluq, aclıq, toxluq, qorxu, qəzəb, həzz və narazılıq)
    • Yuxu və oyaqlıq arasında keçiddə iştirak.
  • Slayd 8

    Hipotalamus-hipofiz sistemi

    • Cavab olaraq hipotalamus sinir impulslarıön hipofiz bezinə stimullaşdırıcı və ya inhibitor təsir göstərir. Hipofiz hormonları vasitəsilə hipotalamus periferik bezlərin işini tənzimləyir daxili sekresiya.
  • Slayd 9

    Epifiz - epifiz

    • Bədəndə pineal vəzin əsas funksiyaları
      • Bədənin mövsümi ritmlərinin tənzimlənməsi
      • Reproduktiv funksiyanın tənzimlənməsi
      • Bədənin antioksidant qorunması
      • Antitümör qorunması
      • "Yaşlanma günəş saatı"
    • Melatonin epifiz bezinin hormonudur.
      • Və əgər epifiz vəzi bənzədilsə bioloji saat, onda melatonini bu saatın irəliləməsini təmin edən və amplitudasının azalması onun dayanmasına səbəb olan sarkaça bənzətmək olar.
  • Slayd 10

    Beynin daha böyük yarımkürələri

    • Beynin ən böyük hissəsi, böyüklərdəki çəkisinin təxminən 70% -ni təşkil edir. Normalda yarımkürələr simmetrikdir. Onlar bir-biri ilə məlumat mübadiləsini təmin edən kütləvi akson dəstəsi (corpus callosum) ilə bağlanır.
    • Hər yarımkürə dörd lobdan ibarətdir: frontal, parietal, temporal və oksipital. Serebral yarımkürələrin lobları bir-birindən dərin yivlərlə ayrılır.
    • Mərkəzi çuxur
    • Yan yiv
    • Parieto-oksipital sulkus
  • Slayd 11

    Serebral korteks

    • Serebral korteks çox oynayır mühüm rol ali sinir (zehni) fəaliyyətin həyata keçirilməsində.
    • İnsanlarda korteks bütövlükdə bütün yarımkürənin həcminin orta hesabla 44% -ni təşkil edir. Yetkinlərdə bir yarımkürənin korteksinin səth sahəsi orta hesabla 220.000 mm²-dir. Səthi hissələr 1/3-ni, giruslar arasında dərin olanlar isə korteksin ümumi sahəsinin 2/3-ni təşkil edir.
  • Slayd 12

    Slayd 13

    Beynin hissələrini etiketləyin

    1 - teleensefalon

    2 – diensefalon

    3 - orta beyin

    5 - beyincik

    6 - uzunsov medulla

    Slayd 14

    Təkrarlayın və xatırlayın

    • Diensefalon
    • Talamus
    • Medulla
    • Orta beyin
    • Hipotalamus
    • beyincik
    • Beynin böyük yarımkürələri
  • Slayd 15

    Səhvləri müəyyənləşdirin

    1. Hipotalamus

    3. Diensefalon

    5. Medulla oblongata

    6. Orta beyin

    7. Böyük yarımkürələr

    1 – Serebral yarımkürələr 2 – Serebellum 3 – Medulla oblongata 4 – Göbələk 5 – Hipotalamus 6 – Diensefalon

    7 – Talamus 8 – Orta beyin

    4. Talamus

    8. Serebellum

    Slayd 16

    Ev tapşırığı

    • S. 46 cədvəli doldurmağa davam edin
    • 45-ci addımı təkrarlayın
  • Slayd 17

    Ədəbiyyat və internet resursları

    Cədvəllərdə, rəqəmlərdə və diaqramlarda insan biologiyası. Rezanova E.A., Antonova İ.P., Rezanov A.A. M., Nəşriyyat Məktəbi

    Bütün slaydlara baxın

    mücərrəd

    Mövzu üzrə dərs:

    “Orqanizm infeksiyaya qarşı mübarizə aparır. İmmunitet"

    Tapşırıqlar:

    Səviyyədə insan orqanizmini mikroorqanizmlərin təcavüzündən qoruyan maneələrin rolunu göstərin dəri, daxili mühit, hüceyrələr;

    İmmunitet anlayışını və onun növünü (qeyri-spesifik, spesifik) formalaşdırmağa davam edin;

    Hüceyrə və humoral toxunulmazlıq haqqında bilikləri genişləndirmək;

    Orqanlar haqqında məlumat daxil edin immun sistemi;

    "İltihab" və "İltihab" anlayışları arasındakı fərqi göstərin. ümumi xəstəlik", o cümlədən yoluxucu xəstəliklər

    Avadanlıq: cədvəllər "Dövriyyə və limfa sistemi", "Qanın tərkibi", "Qan", "Endokrin bezlər", "Boruvari sümüyün quruluşu", faqositoz diaqramı, L.Pasterin, E.Cennerin, İ.İ. Mechnikov

    Dərslər zamanı:

    I Təşkilati məqam

    II Bilik sınağı

    Əvvəlki dərsdə biz orqanizmin daxili mühitinin komponentləri ilə tanış olduq, bu komponentlərin bir-biri ilə necə əlaqəli olduğunu öyrəndik, həmçinin qan hüceyrələrinin tərkibini və funksiyalarını ətraflı öyrəndik. Bu mövzuda öyrəndiyimiz hər şeyi xatırlayaq.

    Fərdi sorğu:

    (iki şagirddən lövhədəki kartlardakı tapşırıqları yerinə yetirmələri xahiş olunur,

    üçüncü tələbə tapşırığı kağız üzərində yerinə yetirir)

    Kart 1: "Orqanizmin daxili mühiti" (əsas səviyyə)

    Orqanizmin daxili mühiti...

    Diaqramı doldurun:

    Kart 2: "Qan hüceyrələri və onların mənası" cədvəlini doldurun. (artan səviyyə)

    Kart 3: Tapşırığı tamamlayın: (yüksək səviyyə)

    Bioloji laboratoriyada insan və qurbağa qan məhsullarının üzərindəki etiketlər itib. Qanın harada olduğunu müəyyən etmək üçün hansı əlamətlərdən istifadə etmək olar? Məntiqli cavab verin.

    (Tərkibində nüvəsi olan iri qırmızı qan hüceyrələri insana aid ola bilməz. Ona görə də bu, qurbağanın qanıdır. Kiçik anüklü qırmızı qan hüceyrələri insana aid ola bilər)

    Frontal sorğu:

    Hansı formalı elementlər qan bilirsen

    Qırmızı qan hüceyrəsinin quruluşu və tərkibi onun funksiyasını necə təmin edir?

    Dəm qazı orqanizm üçün nə qədər təhlükəlidir?

    Leykositlər hansı funksiyanı yerinə yetirir?

    Faqositoz və faqositlər nədir?

    Faqositoz prosesi necə həyata keçirilir?

    Bu hadisəni kəşf edən alimin adı nədir?

    Hansı hüceyrələr faqositoz qabiliyyətinə malikdir?

    Trombun əmələ gəlməsi mexanizmi nədir?

    Qanın laxtalanmasının orqanizm üçün əhəmiyyəti nədir?

    Qan plazmasında hansı maddələrin olması laxtalanma prosesinə səbəb olur?

    Qan testi zamanı hansı qan parametrləri müəyyən edilir?

    Anemiya nədir? Niyə təhlükəlidir?

    Bədəndəki hansı orqanlar hematopoez prosesinə cavabdehdir?

    III Əsas hissə

    1. Biliklərin yenilənməsi

    Bir insan müxtəlif mikrobların əhatəsində yaşayır: bakteriyalar, viruslar, göbələklər, protozoa. İstənilən orqanizm özünü onlardan qoruyur. fərqli yollar. Bu gün dərsimizdə insan orqanizminin qorunma mexanizmlərini nəzərdən keçirəcəyik müxtəlif infeksiyalar. Bugünkü dərsimizin mövzusu: “Orqanizmin infeksiyaya qarşı mübarizəsi. İmmunitet"

    2. Qoruyucu maneələr bədən

    İmmunitet - orqanizmin özünü patogenlərdən və viruslardan qorumaq qabiliyyəti, həmçinin xarici cisimlər və maddələr, bədənin daxili mühitinin sabitliyini təmin edir

    3. İmmunitetin formaları və mexanizmləri

    İmmunitetin ən qədim forması qeyri-spesifik toxunulmazlıq, onlardan asılı olmayaraq bütün növ orqanizmlərə təsir göstərir kimyəvi təbiət. İmmunitetin başqa bir formasıdır spesifik toxunulmazlıq– orqanizmin öz hüceyrə və toxumalarından başqa maddələri tanımaq və yalnız bu yad hüceyrələri və maddələri məhv etmək qabiliyyəti ilə bağlıdır.

    faqositoz

    (I.I. Mechnikov) zərərsizləşdirmə

    Antigenlər - səbəb ola biləcək yad maddələr və mikroorqanizmlər

    immun reaksiya.

    * mikroblar, viruslar, hər hansı digər hüceyrələr

    İmmunitet mexanizmləri

    İmmunitetin hüceyrə mexanizmi

    Məhv zərərli amil faqosit hüceyrələri

    İmmunitetin humoral mexanizmi

    Hüceyrənin özündən ifraz olunan maddələrdən istifadə edərək zərərli amilin məhv edilməsi

    * interferon

    4. Qan əmələ gətirən orqanlar

    Onurğalıların immun reaksiyasında iştirak edən qan hüceyrələrinin meydana gəldiyi xüsusi orqanlar var.

    İmmunitet sisteminin mərkəzi orqanları:

    Sümük iliyi

    -də yerləşir boru sümükləri skelet. Qan dövranına daxil olan lökositlər istehsal edir.

    timus ( timus)

    Timus boynun alt hissəsində, döş sümüyünün arxasında yerləşir. T-limfositləri istehsal edir.

    İmmunitet sisteminin periferik orqanları:

    dalaq

    Sol hipokondriyumda yerləşir. ehtiva edir çoxlu sayda Qanın immunoloji “yoxlanmasını” təmin edən T-limfositlər və B-limfositlər.

    Limfa düyünləri

    Yol boyu yerləşir limfa damarları. B-limfositləri, T-limfositləri, makrofaqları ehtiva edir.

    5. İltihab düyü. 47 səh.92

    İşarələr:

    1. təsirlənmiş nahiyənin qızarması

    2. temperaturun artması

    4. irinləmə

    İltihab - Bu yerli reaksiya bədənə mikroorqanizmlərin, virusların, müxtəliflərin nüfuz etməsinə

    Məna:

    1. mikrobların bütün bədənə yayılmasının qarşısını almaq

    2. tam məhv mikroblar

    İrinölü hüceyrələr və faqositlər

    İlya İliç Meçnikov

    Rus və fransız bioloqu (zooloq, embrioloq, immunoloq, fizioloq və patoloq). 1845-ci il mayın 15-də Rusiya imperiyasının Xarkov quberniyasının İvanovka kəndində anadan olub.

    Təkamül embriologiyasının banilərindən biri, faqositoz və hüceyrədaxili həzmin kəşfçisi, iltihabın müqayisəli patologiyasının, immunitetin faqositar nəzəriyyəsinin yaradıcısı, elmi gerontologiyanın banisi.

    laureat Nobel mükafatı fiziologiya və tibb (1908).

    1882-ci ildə faqositoz fenomenini kəşf edərək (1883-cü ildə Odessada Rusiya Təbiətşünaslarının və Həkimlərinin 7-ci Konqresində məruzə etdi), araşdırmasına əsaslanaraq iltihabın müqayisəli patologiyasını (1892), daha sonra isə toxunulmazlığın faqositar nəzəriyyəsini inkişaf etdirdi. “İmmunitet yoluxucu xəstəliklər"- 1901).

    Meçnikovun bakteriologiyaya dair çoxsaylı əsərləri vəba epidemiologiyasına, tifo qızdırması, vərəm və digər yoluxucu xəstəliklər.

    IV Dərsliklə işləmək

    Yoluxucu xəstəliklər

    §18-dəki mətndən istifadə edərək, aşağıdakı tapşırıqları yerinə yetirin: səh.91-92

    Əsas səviyyə:

    Hansı xəstəliklərə yoluxucu deyilir?

    Müəyyən edin fərqləndirici xüsusiyyətlər yoluxucu xəstəliklər

    Bildiyiniz yoluxucu xəstəlikləri sadalayın.

    Artan səviyyə:

    “İnfeksiya qapısı” nədir?

    Yoluxucu xəstəliyin inkişafının əsas mərhələlərini sadalayın.

    Hansı halda, infeksiya orqanizmə daxil olduqda, xəstəlik inkişaf etmir?

    Yüksək səviyyə:

    Bacilli və virus daşıyıcıları niyə təhlükəlidir?

    Belə vaqonun yaranması mexanizmi nədir?

    QİÇS xəstəsi ilə HİV daşıyıcısı arasında fərq nədir?

    Tapşırıqların düzgünlüyünün yoxlanılması

    Nəticə: patogenlərdən birinə qarşı inkişaf etdirilən toxunulmazlıq qarşı zəmanət vermir

    başqalarına yoluxma.

    ? Nələrdir mümkün tədbirlər yoluxucu xəstəliklərin qarşısının alınması?

    əllərin, meyvələrin və tərəvəzlərin hərtərəfli yuyulması

    qaynama, dezinfeksiyaedici maddələrlə müalicə

    xəstə insanların təcrid edilməsi və müalicəsi

    şəxsi gigiyena tədbirlərinə riayət etmək

    profilaktik peyvəndlər, terapevtik serumlar

    V Bərkitmə

    1. Uyğunluq

    1. İmmunitet

    A. Bədənə daxil olan xarici maddələrə xüsusi olaraq bağlanan xüsusi zülallar

    2. Antikorlar

    B. Qan hüceyrələri oynayır əsas rol V immun müdafiə bədən

    3. Antigenlər

    IN.Öldürülmüş və ya zəifləmiş bakteriya və viruslardan hazırlanmış dərman

    4. Faqositlər, T- və B-limfositlər

    G. Patogen mikroblardan, viruslardan, yad cisimlərdən və maddələrdən qorunmağa yönəlmiş orqanizmin kompleks reaksiyası

    5. Peyvənd

    D. Ümumi ad bədənə daxil olan yad maddələr

    6. Müalicəvi serum

    E. Xəstəlikdən əziyyət çəkən heyvanın qanından alınan hazır anticisimləri ehtiva edən preparat

    2. Mətndəki boş yerləri doldurun

    İmmunitet orqanizmin …………-dan xilas olmaq qabiliyyətidir. cisimlər və birləşmələr, kimyəvi……………….. daxili mühiti və bioloji fərdiliyi qoruyur. Yolda ilk maneə patogen amillər………….. və ………………… qabıqlardır. Patogen faktorlara qarşı ikinci maneə ………….. orqanizmin mühitidir (…………. və limfa). İmmunitet sisteminə ………………………… daxildir. beyin, timus vəzi, Limfa düyünləri, ……………. .

    3. Mətndəki boş yerləri doldurun

    Qazanılmış immun çatışmazlığı sindromu (QİÇS) - epidemik xəstəlik dünyanın 150 ölkəsini əhatə edən insanlar. Xəstəlik ilk növbədə insanın ………… sisteminə təsir edir. Xəstəliyin törədicisi ……………………….. (HİV). Bədənə nüfuz etməsi nəticəsində insan mikroblara qarşı müdafiəsiz olur, normal şərait yox xəstəliklərə səbəb olur. Ən çox biri tez-tez yollarİİV-in ötürülməsi və QİÇS-in yayılması – ………………………. . QİÇS-in profilaktikası tədbirləri bunlardır: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… .

    VI Dərsin xülasəsi

    Bədənin patogenlərə qarşı müdafiə üçün iki maneəsi var.

    Patogen mikroorqanizmlərin, virusların, yad cisimlərin və maddələrin daxil olmasına bədənin qoruyucu reaksiyasına toxunulmazlıq deyilir.

    İmmunitetin iki forması var: qeyri-spesifik toxunulmazlıq(bütün növ m / o təsir göstərir) və xüsusi toxunulmazlıq (müəyyən bir antigen üzərində hərəkət edir).

    Orqanizmdə immun reaksiyasını həyata keçirən hüceyrələr immun sistem orqanlarında əmələ gələn B-limfositlər, T-limfositlər, makrofaqlardır.

    İnfeksion xəstəliklər başqalarından yoluxucu olması, tsiklik gedişi və infeksiondan sonrakı immunitet formalaşdırması ilə fərqlənir.

    VII Ev tapşırığı

    §18 öyrənin; Paraqrafdan sonra suallara cavab verə bilmək.

    Mesajlar hazırlayın: “L. Paster. Peyvənd. Müalicəvi serumlar"

    “E.Cenner. Çiçək xəstəliyinə qarşı peyvənd üsulları”

    Tədris və metodik ədəbiyyat:

    Kolesov D.V., Mash R.D., Belyaev İ.N. "Biologiya: insan." 8-ci sinif üçün dərslik M: Bustard, 2008

    Kolesov D.V. “Biologiya. İnsan". Dərslik üçün tematik və dərs planı D.V. Kolesova, R.D. Mash, I.N. Belyayeva. M: Bustard, 2004.

    Anisimova V.S., Brunovt E.P., Rebrova L.V. " Müstəqil iş anatomiya tələbələri. İnsan fiziologiyası və gigiyenası” Müəllimlər üçün vəsait. M: Maarifçilik, 1987.

    makrofaglar

    leykositlər

    spesifik

    qeyri-spesifik

    İmmunitetin formaları

    XƏSTƏLİK

    qan (leykositlər); limfa (limfositlər); toxuma mayesi (makrofaglar)

    Dəri, selikli qişalar (göz yaşı, tər, tüpürcək, xlor turşusu) + dəri və selikli qişalarda yaşayan maddələr

    Penetrasiya m/o

    Daxili mühitin komponentləri

    limfositlər

    antigenlərə qarşı antikorlar

    makrofaglar

    İmmun hüceyrələri

    T-limfositlər

    B limfositləri

    yad maddələri, m\o, hüceyrələri yeyir

    anticisimlər əmələ gətirir

    bakteriyaları faqositlərə qarşı müdafiəsiz edir

    bakteriya və virusları öldürən maddələr buraxın

    Qəfəsdən çıx!

    Bir qəfəsdə!

    yaddaş hüceyrələri

    plazma hüceyrələri

    Qatil T hüceyrələri

    T-bastırıcılar

    T köməkçi hüceyrələr

    antigen haqqında məlumat verir

    məlumatı xatırlamaq

    antigen haqqında

    yadplanetli

    B limfositlərinin həddindən artıq reaksiyalarını bloklayır

    Tələbə mesajı

    Təbiət Elmləri Bölməsi

    Bu son dərəcə mürəkkəb bir sistemdir. Bu orqanın sayəsində insanlar indi müşahidə olunan inkişaf səviyyəsinə çatıblar. O necədir?

    Təkamül inkişaf

    Müasir məktəb biologiyası kursu sadədən mürəkkəbə qədər mövzuları əhatə edir. Əvvəlcə haqqında danışırıq hüceyrələr, protozoa, bakteriyalar, bitkilər, göbələklər haqqında. Daha sonra heyvanlara və insanlara keçid olur. Bu, müəyyən dərəcədə təkamülün hipotetik gedişatını əks etdirir. Məsələn, qurdların quruluşuna baxdıqda onun insanlardan və ya daha yüksək heyvanlardan daha sadə olduğunu görmək asandır. Ancaq bu orqanizmlərdə vacib bir şey var - beynin funksiyalarını yerinə yetirən sinir ganglionu.

    Ön beyin

    Birindən insan kəlləsinin məzmununu çəkməyi xahiş etsəniz, çox güman ki, yarımkürələrin diaqramını çəkəcəklər. Bu, həqiqətən də ən nəzərə çarpan və ən böyük hissələrdən biridir. Ancaq ön beyində uzunsov medulla da var. Ümumiyyətlə, onların strukturu kifayət qədər mürəkkəbdir. Və daha ətraflı bölməni nəzərə alsaq, hətta ön beynin bütün hissələrini belə adlandıra bilərik:

    • hipokampus;
    • bazal qanqliya;
    • böyük beyin.

    Əlbəttə ki, daha ətraflı bölmə var, lakin, bir qayda olaraq, yalnız mütəxəssislər üçün maraqlıdır. Sadəcə olaraq öz üfüqlərini genişləndirənlər üçün bütün bu şöbələrin nə işlə məşğul olduğunu öyrənmək daha maraqlı olacaq. Beləliklə, ön beynin funksiyaları nədir? Bəs niyə sağ əllilərlə solaxayların düşüncə tərzi arasında fərqlər var?

    Funksiyalar

    Ön beyinən son işlənmiş hissələri daxildir. Bu isə o deməkdir ki, insanın malik olduğu keyfiyyətlər məhz onların sayəsindədir. Əgər diensefalon əsasən maddələr mübadiləsinin, ibtidai reflekslərin və ehtiyacların, eləcə də sadə motor fəaliyyətinin tənzimlənməsi ilə məşğuldursa, onda yarımkürələr şüurlu düşüncələrin yarandığı, məlumatın öyrənilməsi və yadda saxlanmasının baş verdiyi və yeni bir şeyin yarandığı yerdir. .

    Yarımkürələr də şərti olaraq bir neçə hissəyə-zonalara bölünür: parietal, frontal, posterior və temporal. Və burada başqa şeylərlə yanaşı, kənardan gələn məlumatların təhlilində iştirak edən hüceyrələr var: görmə, eşitmə, qoxu, dad və toxunma mərkəzləri.

    Ən maraqlısı odur ki, funksional baxımdan sol və sağ yarımkürə fərqlidirlər. Əlbəttə ki, beynin bir hissəsi zədələndikdə, digərinin vəzifələrini öhdəsinə götürdüyü hallar var, yəni müəyyən bir dəyişdirmə var, lakin normal vəziyyətdə vəziyyət belə ola bilər: sol yarımkürə başqasının nitqinin intonasiyasının təhlili ilə, sağda isə deyilənlərin mənasının şərhi ilə məşğul olur. Buna görə də fərqli hissələri daha inkişaf etmiş solaxaylar və sağçılar bir az fərqli düşünürlər.

    Ön beyin funksiyalarına həmçinin yaddaş, müxtəlif reaksiyalar haqqında xarici stimullar, gələcək ssenariləri və vəziyyətləri planlaşdırmaq və qurmaq. Nitq mərkəzi də burada yerləşir. Bütün yüksək işlərin baş verdiyi yer budur sinir fəaliyyəti: yaradıcılıq, düşüncələr, fikirlər.

    Həm də olduqca maraqlıdır ki, ön beyin təkcə prenatal dövrdə deyil, həm də həyatın ilk bir neçə ilində aktiv şəkildə inkişaf edir. Hər yeni bacarıq və bacarıq, öyrənilmiş söz, hər hansı bir mühim informasiya- bütün bunlar yeni yaradır sinir əlaqələri. Və bu cür xəritə hər bir insan üçün unikaldır.

    • Düşünmə qabiliyyətləri beynin kütləsindən asılı deyil, bükülmələrin sayı kimi bir dəyərlə əlaqələndirilir.
    • Neyronlar arasında siqnalların sürəti saatda 288 kilometrə çatır. Yaş artdıqca bu rəqəm azalır.
    • Beyin ən çox enerji istehlak edir insan orqanları- təxminən 20%. Bədənə nisbətdə kütləsinin cəmi 2% olduğunu nəzərə alsaq, bu, böyük bir göstəricidir. Həm də onun üçün normal əməliyyat zəruri kifayət qədər miqdar bədəndəki mayelər.
    • Beynin öz resurslarının yalnız 10%-ni istifadə etdiyi ifadəsi mifdir. Həqiqətən, bir çox mərkəz eyni vaxtda işləyə bilməz, lakin bu və ya digər şəkildə onların hamısı iştirak edir.

    Dərsin məqsədləri:

    • Tələbələrdə yeni anatomiyanın formalaşdırılması - fizioloji anlayışlar: struktur və funksiyalar haqqında beyin yarımkürələri beyin, beyin qabığının sahələri.
    • Tələbələrdən tələb olunan tapşırıqlardan istifadə etməklə onların intellektual qabiliyyətlərini inkişaf etdirməyə davam edin məntiqi təfəkkür, formalaşması koqnitiv fəaliyyət, tələbələrin dünyagörüşünü genişləndirmək, müstəqil bilik əldə etmək, təhlil etmək və nəticə çıxarmaq bacarığı.
    • Məsuliyyət hissini, öyrənməyə maraqlı münasibəti inkişaf etdirmək və öyrənilən mövzuya marağı inkişaf etdirmək. Şagirdlərə yerli alimlərin beynin öyrənilməsinə böyük töhfəsini və beyin mikrocərrahiyyəsinin nailiyyətlərini göstərin.

    Tədris metodu: hekayə, söhbət.

    Dərs avadanlığı:

    • Cədvəllər sinir sistemi.
    • Onurğalı heyvanların beyninin modelləri, insan beyninin beyin yarımkürələrinin modelləri.
    • Şagirdlərin biliyini yoxlamaq üçün testlər.

    Dərslər zamanı

    I. Təşkilati məqam.

    Şagirdlərin dərsə hazırlanması. Müəllimin açılış nitqi.

    Uşaqlar, bu gün sinifdə keçən dərsdə öyrəndiyimiz materialı təkrarlayacağıq və yeni bir mövzunu öyrənəcəyik. Sinir sistemi iki hissəyə bölünür - periferik və mərkəzi sinir sistemi. CNS - beyin və onurğa beynindən ibarətdir. Beyin kəllə içərisində, onurğa beyni isə onurğa kanalında yerləşir. Sinir sisteminin periferik hissəsi sinirlərlə təmsil olunur, yəni. beynin hüdudlarından kənara çıxan və ona yönəldilmiş sinir lifləri dəstələri müxtəlif orqanlar orqanlar. Sinir sisteminin periferik hissəsinə həmçinin sinir düyünləri və ya qanqliyalar - onurğa beyni və beyindən kənar sinir hüceyrələrinin qrupları daxildir.

    Sinir sisteminin mərkəzi və periferik bölünməsi müəyyən dərəcədə ixtiyaridir, çünki sinir sistemi birləşdi.

    II. Qapalı materialın təkrarlanması.

    Mövzu üzrə tələbələrin sorğusu: Beynin quruluşu. Medulla oblongata və orta beyin, körpü və beyincik funksiyaları.

    Çek üçün ev tapşırığı Tələbə qruplarını çağırıram, onlara suallar verirəm və onlar bunu beş dəqiqə ərzində edirlər. Sonra başqa bir qrup oturur. Üçüncü qrup əlaçılardır, onlar I və II qrupların yerinə yetirdikləri tapşırıqları qiymətləndirirlər. Tam sinif sorğusu 15 dəqiqə ərzində tamamlanır. Cütlərlə işləyərkən özüm yoxlayıram.

    Suallar:

    • Beyin hansı hissələrdən ibarətdir?
    • Funksiyaları nədir medulla oblongata?
    • Orta beyin hansı funksiyaları yerinə yetirir?
    • Serebellumun hərəkətdə rolu nədir?
    • Göbələkdən hansı sinir yolları keçir?

    Kartlardakı cümləni davam etdirin.

    Medulla oblongata həyati tənzimləmə mərkəzlərini ehtiva edir ( tənəffüs, ürək-damar fəaliyyəti, maddələr mübadiləsi).

    Orta beyində dördbucaqlı nüvələr şəklində boz maddənin yığılması var. Quadrigeminalın ön yumruları ( əsas vizual) mərkəzlər və posterior tüberküllər (əsas vizual) mərkəzləri.

    Bir insanda serebellumun funksiyaları pozulduqda və ya itirildikdə, tənzimləmə pozulur. (əzələ tonusu, ayaqların və qolların hərəkətləri kəskin, yeriş qeyri-sabitdir, sərxoşun yerişini xatırladır)

    Körpüdən korteksə keçir (eşitmə) yollar.

    Müəllim: Belə nəticəyə gəlirik ki, beyin ibarətdir aşağıdakı şöbələr: medulla oblongata, beyincik, körpü, orta beyin, diensefalon və beyin yarımkürələri.

    Dərsimizin mövzusu: Beynin böyük yarımkürələri.

    Müəllim mövzunu lövhəyə, şagirdlər isə dəftərlərinə yazır.

    III. Yeni materialın öyrənilməsi

    • Diensefalonun quruluşu.
    • Beyin qabığının quruluşu.
    • Beyin qabığının lobları və zonaları və onların funksiyaları.
    • Tədris materialının izahı.

    Ön beyin iki hissədən ibarətdir: diensefalon və beyin yarımkürələri. Bu sağ və sol yarımdan ibarət beynin ən böyük hissəsidir.

    Sol yarımkürədə sağ əlli insanlar üçün şifahi və yazılı dil yerləşir. Sağ yarımkürədə təsəvvürlü düşüncə və yaradıcılıq meydana gəlir.

    Diensefalon üç hissədən ibarətdir - yuxarı, mərkəzi və aşağı.

    Diensefalonun mərkəzi hissəsi adlanır talamus. Bu, boz maddənin qoşalaşmış formalaşması, böyük, ovoid şəklindədir. Vizual siqnallar, eşitmə siqnalları, dərinin, üzün, gövdənin, ətrafların reseptorlarından gələn impulslar və dad məməcikləri, daxili orqanların reseptorları. Talamus sayəsində beyin qabığına yalnız vacib məlumatlar daxil olur.

    Diensefalonun aşağı hissəsi deyilir hipotalamus. Hipotalamus ürək-damar və həzm sistemlərinin, bədən istiliyinin, su mübadiləsinin, karbohidrat mübadiləsinin tənzimlənməsində iştirak edir.

    Beynin başqa bir hissəsi beyin yarımkürələridir.

    Yetkin bir insanda beyin yarımkürələrinin kütləsi beynin kütləsinin 80% -ni təşkil edir. Sağ və sol yarımkürələr dərin uzununa sulkus ilə ayrılır. Bu yivin dərinliklərində korpus kallosum yerləşir. Korpus kallosumdan ibarətdir sinir lifləri. Onlar sol və sağ yarımkürələri birləşdirir.

    Serebrumun səthi boz maddədən ibarət olan korteks tərəfindən əmələ gəlir (cədvəldə yazın). Serebral korteks mərkəzi sinir sisteminin ən yüksək, filogenetik cəhətdən ən gənc formasıdır. Korteks beyin yarımkürələrinin bütün səthini 1,5-3 mm qalınlığında bir təbəqə ilə əhatə edir. Korteksin altında korteksin neyronlarını bir-biri ilə və beynin əsas hissələri ilə birləşdirən ağ maddə var (cədvəldə yazın).

    Müəllim: - Yarımkürənin səthinə diqqət yetirin. Nə görürsən?

    Cavab: Şırımlar və qıvrımlar (cədvəldə yazın).

    Yetkin insan korteksinin yarımkürələrinin ümumi səthi 1700-2200 sm 2-dir. Yer qabığında 12-18 milyard var. sinir hüceyrələri. Beyin qabığının geniş səthi yarımkürənin bütün səthini qabarıq qıvrımlara və loblara bölən çoxsaylı yivlər vasitəsilə əldə edilir.

    Üç əsas sulci - mərkəzi, yanal və parieto-oksipital - hər yarımkürəni dörd loba bölün: frontal, parietal, oksipital və temporal (cədvəldə yazılmışdır).

    (Lövhədə göstərir - plakatda).

    Frontal lob mərkəzi sulkusun qarşısında yerləşir. Parietal lob öndən mərkəzi çənə ilə, arxadan parieto-oksipital çənə ilə, aşağıda isə yanal çənə ilə məhdudlaşır. Parieto-oksipital sulkusun arxasında oksipital lob var. Temporal lob yuxarıdan dərin yanal sulkusla məhdudlaşır. Temporal və oksipital loblar arasında kəskin sərhəd yoxdur.

    Yarımkürələrin beşinci lobu - insula - lateral sulkusun dərinliklərində yerləşir. Frontal, parietal və temporal loblarla örtülmüşdür.

    Hər bir lob müəyyən bir funksiyanı yerinə yetirir. Buna görə də onlar zonalara bölünürlər. Görmə zonasının neyronları oksipital lobda, eşitmə zonası isə temporal hissədə cəmləşmişdir. Parietal zonada, mərkəzi girusun arxasında, əzələ-dəri həssaslığı sahəsi var. Olfaktör və dad zonaları temporal lobların daxili səthində yerləşir. Aktiv davranışı tənzimləyən mərkəzlər beynin ön hissələrində, beyin qabığının ön hissələrində yerləşir. Motor zonası mərkəzi girusun qarşısında yerləşir.

    Cədvəllərin dəftərlərə doldurulması.

    III. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

    Cütlərdə müstəqil iş.

    Dərslikdən istifadə edərək cədvəli doldurun.

    Serebral korteksin sahələri

    IV. Biliyin konsolidasiyası.

    Bilikləri möhkəmləndirmək üçün test verilir.

    Dərslikdən istifadə edərək siyahıdan (I - VII) suallara cavabları seçin və şifrələyin (1 -8):

    I. Ağızda yemək.

    II. Serebellum.

    III. Orta beyin.

    IV. Lampanın yandırılması.

    V. Hipotalamus.

    VI. Medulla.

    VII. Böyük yarımkürələr.

    1. İşi koordinasiya edir daxili orqanlar və maddələr mübadiləsini tənzimləyir.
    2. Filogenetik olaraq mərkəzi sinir sisteminin ən gənc formalaşması.
    3. Zədələnmişsə, ani ölüm baş verir.
    4. Onlarda beyin qabığı və boz maddə var.
    5. Skelet əzələ tonusunu saxlayır.
    6. Tərkibində ürək-damar və tənəffüs refleksləri üçün mərkəzlər var
    7. Görmə sahəsini hansı stimul həyəcanlandırır?
    8. Dad qabığını hansı stimul həyəcanlandırır?

    Yoxlamaq üçün, delikləri düzgün cavablara uyğun gələn delikli kart şəklində bir şablondan istifadə etmək rahatdır.

    Cavablar Sual nömrələri
    1 2 3 4 5 6 7 8
    I +
    II +
    III +
    IV +
    V +
    VI + +
    VII + +
    I
    II
    III
    IV
    V
    VI
    VII

    V. Ev tapşırığı.

    Paraqraf 46. Ön beynin funksiyaları

    əsasında müqayisəli anatomiya onurğalıların beyninin quruluşu onurğalıların həyatında beyin yarımkürələrinin rolu haqqında məruzə hazırlayır;

    VI. Şagird fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi.

    Ön beyin iki bölmədən ibarətdir - diensefalon və beyin yarımkürələri. Bu sağ və sol yarımdan ibarət beynin ən böyük hissəsidir.

    Diensefalonüç hissədən - yuxarı, mərkəzi və aşağı hissədən ibarətdir. Diensefalonun mərkəzi hissəsi adlanır talamus. Ayrılmış iki qoşa formasiyadan ibarətdir III mədəcik beyin Hisslərdən gələn bütün məlumatlar burada axır. Burada onun əhəmiyyətinin ilk qiymətləndirilməsi gəlir. Talamus sayəsində beyin qabığına yalnız vacib məlumatlar daxil olur.

    Diensefalonun aşağı hissəsi deyilir hipotalamus. Maddələr mübadiləsini və enerjini tənzimləyir. Onun özəklərində susuzluq və onun yatırılması, aclıq və doyma mərkəzləri var. Hipotalamus ehtiyacların ödənilməsinə və daimi daxili mühitin - homeostazın saxlanmasına nəzarət edir. Diencephalon və beynin digər hissələrinin iştirakı ilə bir çox tsiklik hərəkətlər həyata keçirilir: gəzinti, qaçış, atlama, üzgüçülük və s., habelə hərəkətlər arasında duruşun qorunması.

    Beynin daha böyük yarımkürələri dərin anteroposterior çatla sol və sağ hissələrə bölünür. Onun dərinliyində onları birləşdirən ağ maddə körpüsü var - korpus kallosum.

    Serebrumun səthi boz maddədən ibarət korteks tərəfindən əmələ gəlir. Neyronların bədənləri orada cəmləşmişdir. Onlar sütunlarda düzülür, bir neçə təbəqə təşkil edir.

    Korteksin altında korteksin neyronlarını bir-biri ilə və beynin əsas hissələrini birləşdirən sinir lifləri kütləsindən ibarət ağ maddə var. Yarımkürələrin qalınlığında, ağ maddə arasında, subkortikal mərkəzləri meydana gətirən nüvələr şəklində boz maddə adaları var.

    Yarımkürələrin səthi bükülür. Səthin çıxan hissələri əmələ gəlir qıvrımlar, və boşluqlar - şırımlar. Onlar beyin qabığının səthini xeyli artırırlar. Ən dərin yivlər hər yarımkürəni dördə bölür səhmlərfrontal, parietal, oksipitalmüvəqqəti(Şəkil 29). Onlar müvafiq sümüklərə bitişikdirlər və buna görə də adlarını daşıyırlar. Mərkəzi çuxur ön hissəni parietal lobdan, yanal sulkus temporal lobu frontal və parietal loblardan ayırır.

    Şəkil 29– Beyin yarımkürələrinin lobları: 1 - frontal; 2- parietal; 3 - oksipital; 4 - müvəqqəti

    Baş beyin qabığının neyronlarında hiss orqanlarından gələn sinir impulslarının təhlili baş verir (Şəkil 30). Beynin orta və arxa hissələrini tutan həssas bölgələrdə aparılır. Beləliklə, görmə zonasının neyronları oksipital lobda, eşitmə zonası isə temporal hissədə cəmləşmişdir. Parietal zonada, mərkəzi girusun arxasında, əzələ-dəri həssaslığı sahəsi var.

    Olfaktör və dad zonaları temporal lobların daxili səthində yerləşir. Aktiv davranışı tənzimləyən mərkəzlər beynin ön hissələrində, beyin qabığının ön hissələrində yerləşir. Motor zonası mərkəzi girusun qarşısında yerləşir.

    Sağ yarımkürə bədənin sol tərəfinin orqanlarını idarə edir və sol tərəfdəki boşluqdan məlumat alır. Sol yarımkürə bədənin sağ tərəfinin orqanlarının işini tənzimləyir və sağdakı kosmosdan məlumatları qəbul edir. Böyük insan beyninin əsas xüsusiyyəti, sağ və sol yarımkürələrin funksional olaraq fərqli olmasıdır. Sol yarımkürədə, bir qayda olaraq, sağ əlli insanların danışma mərkəzləri var. Analiz burada baş verir.

    Şəkil 30 Xarici (A) ilə insan beyin qabığının əsas zonaları və daxili (B) tərəflər: 1 - motor; 2 - dəri-əzələ həssaslığı; 3 - vizual; 4 - eşitmə; 5 - qoxu və dad

    fərdi parametrlər üzrə vəziyyət və əlaqədar hərəkətlər, ümumiləşdirmələr işlənib hazırlanır, məntiqi nəticələr çıxarılır. Sağ yarımkürə vəziyyəti bütövlükdə qəbul edir. Burada sözdə intuitiv həllər yaranır. Sağ yarımkürə şəkilləri və melodiyaları tanıyır və üzləri xatırlayır.

    Serebral yarımkürələrdə əmələ gəlir müvəqqəti əlaqələr siqnal, şərti refleks stimulları və həyati hadisələr arasında. Bu əlaqələr vasitəsilə fərdi təcrübə toplanır.

    Köhnə və yeni beyin qabığı. Köhnə qabıq artıq sürünənlərdə mövcuddur. Məməlilərdə onun görünüşü qoxu duyğunun inkişafı ilə bağlıdır. O, bir kəmər kimi, beynin əsasını əhatə edir və subkortikal nüvələri əhatə edir. Burada mürəkkəb instinktlər, duyğular və yaddaşla əlaqəli mərkəzlər cəmləşmişdir. Köhnə korteks bədənə əlverişli və əlverişsiz hadisələri ayırmağa və onlara qorxu, sevinc, təcavüz və narahatlıqla cavab verməyə imkan verir. Burada yaşanan hadisələr haqqında məlumat yaddaşda saxlanılır. Bu, oxşar şəraitdə uğura aparan hərəkətləri etməyə imkan verir. Neokorteksdən fərqli olaraq, köhnə korteks obyektləri dəqiq tanıya, gələcək hadisələrin ehtimalını qiymətləndirə və onların baş verməsinə cavab planlaşdıra bilməz.

    Neokorteks daxili orqanlardan və hiss orqanlarından məlumat alır. Frontal loblarda çoxsaylı ehtiyaclardan ən vacibi seçilir və fəaliyyətin məqsədi, vəziyyətin və keçmiş təcrübənin təhlili əsasında məqsədə çatmaq üçün bir plan formalaşdırılır.

    Burada nitq mərkəzlərinin iştirakı ilə gələcək davranış ssenariləri hazırlanır. Onlar rəhbərin digər şöbələri tərəfindən həyata keçirilir və onurğa beyni icra hakimiyyəti orqanları ilə bağlıdır.

    Haqqında məlumat əldə edilmiş nəticələr geribildirim yolu ilə gəlin frontal loblar yarımkürələri və əldə edilən təsirdən asılı olaraq fəaliyyət dayandırılır və ya dəyişdirilmiş formada davam edir.

    Ön beyin təkamül prosesində ən inkişaf etmiş quruluşdur.

    O, insanın meyllərini, oriyentasiyasını, davranışını və şəxsiyyətinin inkişafını əvvəlcədən müəyyənləşdirir.

    Məkan - beyin bölməsi kəllələr

    Məqalə struktur və məqsəd haqqında ümumi anlayış üçün nəzərdə tutulmuşdur.

    Ümumi məlumat

    Birincili sinir borusunun ön ucundan əmələ gəlir. Embriogenezdə o, 2 hissəyə bölünür, onlardan biri telencephalon, ikincisi - ara beyin meydana gətirir.

    Alexander Luria modelinə görə, o, 3 blokdan ibarətdir:

    1. Beyin fəaliyyət səviyyələrini tənzimləyən bloklayın. Həyata keçirilməsini təmin edir müəyyən növlər fəaliyyətləri. Nəticələrinin proqnozlaşdırılması əsasında fəaliyyətin emosional gücləndirilməsinə cavabdehdir (uğur - uğursuzluq).
    2. Daxil olan məlumatların qəbulu, işlənməsi və saxlanması üçün blok. Fəaliyyətin həyata keçirilməsi yolları haqqında təsəvvürlərin formalaşmasında iştirak edir.
    3. Təşkilatın proqramlaşdırılması, tənzimlənməsi və nəzarəti bloku zehni fəaliyyət. Nəticəni orijinal niyyətlə müqayisə edir.

    Ön beyin bütün blokların işində iştirak edir. İnformasiyanın işlənməsi əsasında davranışa nəzarət edir. Ali idarəçi psixoloji funksiyalar: qavrayış, yaddaş, təxəyyül, təfəkkür, nitq.

    Anatomiya

    Canlı bir fərdin quruluşunu təsvir etmək asan deyil. Xüsusilə beyin kimi bir komponent. Hər kəsdə mövcud olan bu kainat öz sirlərini gizlətməyə davam edir. Amma bu o demək deyil ki, onları başa düşməyə dəyməz.

    İnkişaf

    Ön beyin prenatal inkişafın 3-4 həftəsində formalaşır. Embriogenezin 4-cü həftəsinin sonunda ön beyindən teleensefalon, diensefalon və üçüncü mədəciyin boşluğu əmələ gəlir.

    Yarımkürələr və ara beyin arasında üçüncü mədəciyin yan tərəflərində yerləşən talamus və hipotalamik bölgələrdən ibarətdir.

    Talamik bölgə birləşdirir:

    • Talamus beyin qabığının dərinliklərində yerləşən yumurtavari bir formalaşmadır. Diensefalonun ən qədim, ən böyük (3-4 sm) formalaşması;
    • Epitalamus talamusun üstündə yerləşir. Tərkibində pineal vəzi olması ilə məşhurdur. Əvvəllər ruhun burada yaşadığına inanılırdı. Yogislər epifiz vəzisini yeddinci çakra ilə əlaqələndirirlər. Orqanı oyandıraraq, "üçüncü gözü" aça, kəşfiyyatçı ola bilərsiniz. Bezi kiçikdir, cəmi 0,2 q, lakin əvvəllər bir rudiment hesab edilsə də, bədən üçün faydaları çox böyükdür;
    • subtalamus - talamusun altında yerləşən formalaşma;
    • metatalamus - talamusun arxa hissəsində yerləşən cisimlər (əvvəllər hesab olunurdu ayrı quruluş). Onlar orta beyinlə birlikdə görmə və eşitmə analizatorlarının işini müəyyən edirlər;

    Hipotalamus bölgəsinə daxildir:

    • hipotalamus. Talamusun altında yerləşir. Çəkisi 3-5 q İxtisaslaşdırılmış neyron qruplarından ibarətdir. Bütün şöbələrlə əlaqə. Hipofiz vəzini idarə edir;
    • hipofiz vəzinin arxa hissəsi - mərkəzi orqan 0,5 q ağırlığında endokrin sistem kəllənin bazasında yerləşir. Posterior lob hipotalamusla birlikdə daxili sekresiya vəzilərinin fəaliyyətinə nəzarət edən hipotalamus-hipofiz kompleksini əmələ gətirir.

    Birləşdirir:

    • kortikal yarımkürələr. Qabıq heyvanlar aləminin inkişafında gec meydana çıxdı. Yarımkürələrin həcminin yarısını tutur. Onun səthi 2000 sm 2-dən çox ola bilər;
    • corpus callosum - yarımkürələri birləşdirən sinir yolu;
    • zolaqlı bədən. Talamusun yan tərəfində yerləşir. Bölmədə ağ və boz maddənin təkrar zolaqlarına bənzəyir. Hərəkətlərin tənzimlənməsini, davranış motivasiyasını təşviq edir;
    • qoxu beyin. Məqsədi və mənşəyi ilə fərqlənən strukturları birləşdirir. Onların arasında mərkəzi şöbə qoxu analizatoru;

    Anatomik xüsusiyyətlər

    Aralıq

    Talamus yumurta formalı və boz-qəhvəyi rəngdədir. Struktur bölmə– funksional və tərkib xüsusiyyətlərinə görə təsnif edilən ləpələr.

    Epitalamus bir neçə hissədən ibarətdir, bunlardan ən məşhuru bozumtul-qırmızı epifizdir.

    Subtalamus ağ maddə ilə əlaqəli boz maddə nüvələrinin kiçik bir bölgəsidir.

    Hipotalamus nüvələrdən ibarətdir. Onların təxminən 30-u qoşalaşmışdır. Yerinə görə təsnif edilir.

    Hipofiz vəzinin arxa hissəsi. - dairəvi formalaşma, yerləşmə - sella turcicanın hipofiz fossası.

    Sonlu

    Yarımkürələri, korpus kallosumu və zolaqları birləşdirir. Həcmi ilə ən böyük şöbə.

    Yarımkürələr 1-5 mm qalınlığında boz maddə ilə örtülmüşdür. Yarımkürələrin kütləsi beynin kütləsinin təxminən 4/5-ni təşkil edir. Qıvrımlar və yivlər, müəyyən bir ardıcıllıqla düzülmüş milyardlarla neyron və sinir liflərini ehtiva edən korteksin sahəsini əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Boz maddənin altında ağ maddə - sinir hüceyrələrinin prosesləri yerləşir. Korteksin təxminən 90% -i tipik altı qatlı bir quruluşa malikdir, burada neyronlar bir-biri ilə sinapslar vasitəsilə bağlanır.

    Filogenez nöqteyi-nəzərindən beyin qabığı 4 növə bölünür: qədim, köhnə, aralıq, yeni. İnsan korteksinin əsas hissəsi neokorteksdir.

    Korpus kallosum geniş zolaq şəklindədir. 200-250 milyon sinir lifindən ibarətdir. Yarımkürələri birləşdirən ən böyük quruluş.

    Funksiyalar

    Missiya - zehni fəaliyyətin təşkili.

    Aralıq

    Orqanların işinin əlaqələndirilməsində, bədən hərəkətinin tənzimlənməsində, temperaturun, maddələr mübadiləsinin və emosional fonun saxlanmasında iştirak edir.

    Talamus. əsas vəzifə- məlumatların çeşidlənməsi. O, rele kimi işləyir - reseptorlardan və yollardan gələn məlumatları emal edir və beyinə göndərir. Talamus şüur, diqqət, yuxu, oyaqlıq səviyyəsinə təsir göstərir. Nitq funksiyasını dəstəkləyir.

    Epitalamus. Digər strukturlarla qarşılıqlı əlaqə qaranlıqda epifiz tərəfindən istehsal olunan melatonin hormonu vasitəsilə baş verir (buna görə də işıqda yatmaq tövsiyə edilmir). Serotoninin törəməsi - "xoşbəxtlik hormonu". Melatonin sirkadiyalı ritmlərin tənzimlənməsinin iştirakçısıdır, təbii yuxu köməkçisi olmaqla, yaddaş və idrak proseslərinə təsir göstərir. Dəri piqmentlərinin lokalizasiyasına təsir göstərir (melanin ilə qarışdırılmamalıdır), yetkinlik, xərçəng hüceyrələri də daxil olmaqla bir sıra hüceyrələrin böyüməsini maneə törədir. Bazal qanqliya ilə əlaqə vasitəsilə epitalamus optimallaşdırmada iştirak edir motor fəaliyyəti, limbik sistemlə əlaqələr vasitəsilə - emosiyaların tənzimlənməsində.

    Subtalamus. Bədənin əzələ reaksiyalarına nəzarət edir.

    Hipotalamus. Hipofiz vəzi ilə funksional kompleks əmələ gətirir və onun işinə rəhbərlik edir. Kompleks idarə olunur endokrin sistemi. Onun istehsal etdiyi hormonlar çətinliyin öhdəsindən gəlməyə və homeostazı qorumağa kömək edir.

    Susuzluq və aclıq mərkəzləri hipotalamusda yerləşir. Şöbə emosiyaları, insan davranışını, yuxunu, oyaqlığı və termorequlyasiyanı əlaqələndirir. Burada ağrıya dözməyə kömək edən opiatlara bənzər fəaliyyətlər tapılır.

    yarımkürələr

    Onlar subkortikal strukturlar və beyin sapı ilə birlikdə hərəkət edirlər. Əsas təyinat:

    1. Orqanizmlə qarşılıqlı əlaqənin təşkili mühit davranışı ilə.
    2. Bədənin konsolidasiyası.

    Korpus kallosum

    Epilepsiya müalicəsində onun parçalanması əməliyyatlarından sonra korpus kallosum diqqət çəkdi. Əməliyyatlar bir insanın şəxsiyyətini dəyişdirərkən nöbetləri aradan qaldırdı. Məlum olub ki, yarımkürələr müstəqil işləməyə uyğunlaşdırılıb. Bununla belə, fəaliyyətləri əlaqələndirmək üçün onlar arasında məlumat mübadiləsi lazımdır. Korpus kallosum əsas məlumat ötürücüdür.

    Striatum

    1. Əzələ tonusunu azaldır.
    2. Daxili orqan funksiyasının və davranışının koordinasiyasına kömək edir.
    3. Şərti reflekslərin formalaşmasında iştirak edir.

    Olfaktör beyində qoxu hissini idarə edən mərkəzlər var.

    Serebral korteks

    Nəzarətçi psixi proseslər. Həssas və idarə edir motor funksiyaları. 4 qatdan ibarətdir.

    Qədim təbəqə insanlar və heyvanlar üçün xarakterik olan elementar reaksiyalara (məsələn, təcavüzə) cavabdehdir.

    Köhnə təbəqə bağlılığın formalaşmasında və altruizmin əsaslarının qoyulmasında iştirak edir. Qat sayəsində biz sevinirik və ya qəzəblənirik.

    Aralıq təbəqə keçid tipinin formalaşmasıdır, çünki köhnə birləşmələrin yenilərinə dəyişdirilməsi tədricən həyata keçirilir. Yeni və köhnə korteksin fəaliyyətini təmin edir.

    Neokorteks subkortikal strukturlardan və beyin sapından gələn məlumatları cəmləşdirir. Onun sayəsində canlılar düşünür, danışır, xatırlayır və yaradır.

    5 beyin lobu

    Oksipital lob - mərkəzi hissə vizual analizator. Vizual nümunənin tanınmasını təmin edir.

    Parietal lob:

    • hərəkətləri idarə edir;
    • zaman və məkanda oriyentasiya;
    • dəri reseptorlarından məlumatların qəbulunu təmin edir.

    Temporal lob sayəsində canlılar müxtəlif səsləri qəbul edirlər.

    Frontal lob könüllü prosesləri, hərəkətləri, motor nitqini tənzimləyir, mücərrəd düşüncə, yazı, özünütənqid, korteksin digər sahələrinin işini əlaqələndirir.

    İnsula şüurun formalaşmasına, emosional reaksiyanın formalaşmasına və homeostazın qorunmasına cavabdehdir.

    Digər strukturlarla qarşılıqlı əlaqə

    Ontogenez zamanı beyin qeyri-bərabər yetişir. Doğuş zamanı formalaşır şərtsiz reflekslər. Fərdi yetkinləşdikcə şərti reflekslər inkişaf edir.

    Beynin hissələri anatomik və funksional olaraq bir-birinə bağlıdır. Gövdə qabıqla birlikdə hazırlanmasında və həyata keçirilməsində iştirak edir müxtəlif formalar davranış.

    Talamusun, limbik sistemin, hipokampusun qarşılıqlı əlaqəsi hadisələrin təsvirini canlandırmağa kömək edir: səslər, qoxular, yer, zaman, məkan yeri, emosional rəngləmə. Talamus və bölgələr arasında əlaqələr temporal lob Korteks tanış yerlərin və obyektlərin tanınmasına kömək edir.

    Talamus, hipotalamus və korteks medulla oblongata ilə qarşılıqlı əlaqəyə malikdir. Beləliklə, medulla oblongata reseptor fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə və kas-iskelet sisteminin fəaliyyətinin normallaşmasına kömək edir.

    Magistral və korteksin retikulyar formalaşmasının əməkdaşlığı sonuncunun həyəcanlanmasına və ya inhibə edilməsinə səbəb olur. Medulla oblongata və hipotalamusun retikulyar formalaşmasının əməkdaşlığı vazomotor mərkəzin fəaliyyətini təmin edir.

    Quruluşunu və məqsədini araşdırdıqdan sonra canlı varlığı dərk etməyə bir addım daha yaxınlaşırıq.